Loading...
Aylin Safiye Deniz2018-09-22T20:36:06+03:00

YOLCULUK VE ARAYIŞ

Üniversiteden mezun olduğum gün aklımda şu vardı: Şimdiye kadar toplum tarafından uygun görülen şekilde yaşadım, görünürde her şeye sahibim ama hala birşeyler eksik. Bundan sonra kendimi; özümü, gerçek tutkumu bulmaya adıyorum dedim. Ve büyük bir azim ve kararlılıkla hep bu tutkuyu takip ettim yaşamımda. Şimdi bir atölye lideri ve koç olarak danışanlarımın hayallerinin, tutkularının peşinden gitmelerine ve kendi özlerini bulmalarına destek oluyorum.

Üniversiteden mezun olduğum gün aklımda şu vardı: Şimdiye kadar toplum tarafından uygun görülen şekilde yaşadım, görünürde her şeye sahibim ama hala bir şeyler eksik. Bundan sonra kendimi; özümü, gerçek tutkumu bulmaya adıyorum dedim. Ve büyük bir azim ve kararlılıkla hep bu tutkuyu takip ettim
yaşamımda. Şimdi bir eğitmen ve koç olarak danışanlarımın hayallerinin, tutkularının peşinden gitmelerine ve kendilerini daha yakından keşfetmelerine destek oluyorum.

Peki çantamda neler var? Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra çok farklı sektörlerde çalıştım, yöneticilik yaptım ve ardından eğitim ve danışmanlık hizmetine yöneldim. 3.000 saatin üzerindeki yönetici ve bireysel koçluk deneyimiyle Uluslararası Koçlar Federasyonu tarafından sertifikalandırıldım.

Bütünsel bir yaklaşımla çalışabilmek için dünyanın farklı yerlerinde eğitimler aldım. Amerika ve Kanada’da aldığım yoğunlaştırılmış bireysel ve grup Gestalt eğitimlerinin ardından, Cape Code’da “Çiftler, Aileler ve Küçük Organizasyonlarla Çalışma” eğitimlerini tamamladım.

New York’taki Center for Somatic Studies’in 2 yıllık “Gelişimsel Beden Psikoterapisi” eğitimini bitirdim.

İstanbul’da gerçekleştirilen “Gestalt Coaching Program” ve “Gestalt GroupCoaching” programlarında öğretim görevliliği yaptım.

Avusturya’da Bert Hellinger’den yoğunlaştırılmış  Aile Dizimi eğitimi aldım ve  Türkiye Sistem Dizimleri Enstitüsü’nün 3 yıllık “Dizim Terapistliği” eğitimini bitirdim.

Brezilya’da Peter Levine’nin tekniklerinin öğretildiği yoğunlaştırılmış “Travmaları ve Kalbi İyileştirmek” eğitimini tamamladım.

Uzak doğu öğretileri üzerine çalıştım. Bu kapsamda 2 sene boyunca Cem Şen ile çalıştıktan sonra dünyanın farklı yerlerinde Dalai Lama ve Zen Ustası Thich Nhat Hanh’ın da aralarında bulunduğu birçok ustanın uzun süreli eğitim ve inzivalarına katıldım.

Dünyayı dolaşıp çok sayıda öğreti üzerinde çalıştıktan sonra son 3 yıldır simyacı misali köklerime döndüm ve tasavvuf öğrencisi olabilme gayretindeyim.

Dünyanın farklı yerlerinde kadınlar ve kadın liderlerle çalışmak üzerine çok sayıda eğitimler aldım, farklı ülkelerden kadınlara destek verdim. “Dişi Gücümüze Dönüş” adı altında kadınlara özel grup çalışmaları, bireysel seanslar ve doğada inzivaların yanında çiftlere ve ilişki içinde olanlara yönelik  “Yakın İlişkiler” konulu özel seanslar yapmaktayım.

Bu sayfadaki fotoğraf: Bibbie Friman

PARLAMAKTAN KORKMA!

Sen güneşsin ve parlayacaksın,
Sadece kendi oluşunu ifade ederek,
Kendiliğinden, çabasızca, kararında.
Dokunacak ışığın ve sıcaklığın herkese, her şeye,
Hiç bir ayrım yapmadan, beklentisizce…

Sen güneşsin ve parlayacaksın,
Korkma artık güzelim ışığından.
Özenle gömmüş olsan da ışıltını en karanlıklarına,
Süzülüyor aradan bazı bazı.
Özlemle bekliyor, göstermek için kendini tüm güzelliğiyle,
Gelinliğini giymekte olan gelin gibi.

Sen güneşsin ve parlayacaksın,
Vakit geldi artık, ertelemen imkansız.
Olsa da bin bir türlü haklı gerekçelerin,
Uğraşma boşuna,
Saklayamazsın, saklanamazsın daha fazla.
Direnmeyi bırak, gevşe,
Güvenle serbest bırak ısını, ışığını,
Eritirken eri, erirken erit,
Parla…

Aylin Safiye Deniz, 2015

Aylin Safiye İle Yapılan Röportajlar